2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en zor günü! ‘Tam anlamıyla cehennem’

20.07.2022 20:46 Haber Deposu: BBC Türkçe Londra İtfaiyesi, düzgüsel şartlarda günde 350 kişinin suç duyurusu servisini aradığını, dün ise bu sayının 2 bin 600’e çıktığını deklare etti.
İtfaiyeciler, “tam anlamıyla cehennem benzer biçimde” sahnelerin yaşandığını söyledi.
Londra’nın doğusunda yangının yerleşim alanına sıçramasının arkasından fazlaca sayıda evin tahrip olduğu açıklandı.
İngiltere’de daha ilkin tarihin en yüksek hava sıcaklığı 2019 senesinde Cambridge kentinde kaydedilmişti. O dönemde ısı 38,7 dereceyi görmüştü.
Sıcak hava dalgası başkent Londra’dan daha kuzeyde yer edinen York ve Manchester’a dek İngiltere’nin tümünde hissedildi.
İngiltere’de bugünden itibaren sıcaklıklarda düşüş başladı. Meteoroloji Müdürlüğü şiddetli yağış ve fırtına uyarısı yapmış oldu. ‘Aşırı sıcakların engellenmesi için emisyonların agresif bir halde kesilmesi gerekiyor’
Uzmanlar insanlık çalışmalarından meydana gelen iklim değişikliğinin sonucu olarak sıcak hava dalgalarının daha sık görüldüğünü ve daha uzun sürdüğünü, bu yüzden dünyada kuraklık ve orman yangınlarının da artığını söylüyor.
Dünya, sanayi devriminden bu yana 1,1 aşama ısındı. Bilim adamları karbon emisyonlarımızı ciddi şekilde kesmediğimiz müddetçe sıcaklığın artmaya devam edeceğini belirtiyor.
İngiltere Meteoroloji Müdürlüğü’nde çalışan bilim adamları İngiltere’de yaşanmış olan aşırı sıcak hava dalgasının fazlaca şaşırtıcı bulunduğunu beyan etti.
BBC’ye konuşan Profesör Stephen Belcher, İngiltere’nin bu tür sıcaklıklara alışması icap ettiğini ve sıcaklıkların engellenmesi için “karbon emisyonlarının agresif bir halde kesilmesi icap ettiğini” söylemiş oldu.
İngiltere’de Cumartesi gecesi 16 yaşındaki bir genç Salford Rıhtımı’nda denize girmesinin arkasından yaşamını kaybetmişti. West Yorkshire’da da bir rezervuara giren bir kişiden halen haber alınamıyor.
 

Son Dakika Haberler