‘ABD şu anda Fırat’ın doğusunu terk etmeli’

ABD’nin Fırat’ın doğusunda teröristleri eğittiğini belirten Erdoğan, “Eğitim esnasında rejimin bayrağını da dalgalandırıyorlar. Acaba Türk ordusunu aldatır mıyız diye. Yemezler” dedi. “ABD şu anda bir kez Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda” ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye’nin endişeleri giderilmediği takdirde Suriye’nin Kuzeyi’ne yönelik operasyonun gündemde olacağını söylemiş oldu…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İran zirvesi sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD’nin şu anda bir kez Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda bulunduğunu belirten Erdoğan, “Astana sürecinden çıkan tespit bu” dedi. Suriye’nin Kuzeyi’ne yönelik operasyonla ilgili olarak da Erdoğan, “Yeni bir harekât mevzusu ulusal güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Erdoğan uçakta gazetecilerin sorularını şu şekilde yanıtladı: BAŞARIYLA TAMAMLADIK: İran Cumhurbaşkanı Sayın Reisi’nin davetine icabetle Tahran’a gerçekleştirdiğimiz resmi ziyareti hamdolsun başarıyla tamamladık. Kıymetli kardeşim Reisi’yle verimli görüşmeler yaptık. Ekonomik alanda Ahmedinejad döneminde 30 milyar dolarlık bir hedefimiz vardı. Şu anda 7.5 milyar dolarlık bir noktadayız. Fakat bundan sonraki süreçte tırmanış devam edecek. İlişkilerimizin hukuki alt yapısını daha da güçlendirecek toplam 8 antak kalma imzaladık. Ek olarak terör örgütleriyle ortak savaşım ve sınır güvenliği benzer biçimde mevzuları detaylı bir halde ele aldık. Ziyaretimin ikinci bölümünde Sayın Reisi ve Sayın Putin’in katılımıyla Astana formatında Üçlü Zirvemizi gerçekleştirdik. Suriye’deki güncel gelişmelere ilişkin düşünce alışverişinde bulunduk. Terörle savaşım, insani yardımların kesintisiz sürdürülmesi ve Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü geri dönüşleri mevzularındaki tutumumuzu yine vurguladık. Bu mevzularda Astana ortaklarımızla iş birliği halinde emek harcama mevzusunda anlayış birliğine vardık.
PUTİN AYNI NOKTADA: (Ukrayna ile yaşanmış olan savaştan sonrasında Rusya’nın Suriye mevzusundaki politikasında bir değişim olduğu yönünde bir kanaatiniz oldu mu görüşmelerde?) Astana süreciyle ilgili olarak İran ve Rusya ile başladığımız nokta ne ise ben bugün de Sayın Putin’i aynı noktada gördüm. İran tarafında doğal daha ilkin Hasan Ruhani vardı, şimdi ise İbrahim Reisi var. İster istemez bazı değişimler oluyor desek de İran benzer biçimde bir devlet, bu tür düşüncelerini öyleki kısa vadede değiştirmez. Üçlü Zirve sonrası ortak basın toplantısında da görmüşsünüzdür, üçümüzün de düşünceleri herhalde aynı değildi. Bazı yerlerde farklılıklar olsa bile terörle savaşım mevzusunda bir kez bir beraberlik var. Terörle ilgili mevzuda da PKK/PYD/YPG terör örgütlerine karşı ister istemez birleşiyoruz. Kaldı ki aslına bakarsanız bu rejime de en oldukca ziyanı veren mesele.
‘NASIL BERABERİZ’ DEDİM: Şu anda terör örgütü, Fırat’ın doğusunda bilhassa petrol kuyularını emiyor, sömürüyor; ondan sonrasında rejime de satıyor. Bu şekilde bir durum var. Şimdi baktığımızda, ABD önceki başkanlar periyodu de dahil buradaki terör örgütlerine ciddi manada binlerce tır tabanca, cephane, vasıta gereç taşıdı. Bu hâlâ devam ediyor. Hatta koalisyon güçleri de gene aynı şekilde bu desteklerini sürdürüyorlar. Yaptığımız görüşmelerde Sayın Biden’a da söyledik. Dedik ki ‘Bakın, bunca tırları buraya siz gönderiyorsunuz. Buradaki tüm terör örgütlerine bu destekleri siz veriyorsunuz. Ondan sonrasında da ‘terörle mücadelede beraberiz, NATO’da beraberiz’ diyorsunuz. Iyi mi beraberiz? Bu tarz şeyleri devamlı işlemek durumundayız.
OPERASYON GÜNDEMİMİZDE: (Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyona ilişkin son durum nedir?) Yeni bir harekât mevzusu ulusal güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek. Öteki taraftan bakıyorsunuz ABD’nın oradaki elemanları terör örgütü mensuplarına eğitim yaptırıyor. Bu eğitim esnasında rejimin bayrağını da orada bunlar dalgalandırıyorlar. Niçin? Güya aldatacak ya… Aldatabilirse…
BUNU YEMEZLER: Yaptıkları iş, orada Türk askerine karşı bir terörist eyleme girmek. Burada da kalkıp rejimin bayrağını orada dalgalandırmakla ‘acaba Türk ordusunu aldatır mıyız’ diye düşünüyorlar. Bunu yemezler. Şu anda doğal gerek Fırat’ın doğusu gerek İdlib gerek Afrin, tüm buralardaki gelişmelerde biz hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Başından itibaren de konuştuğumuz şey şu; sınırdan 30 kilometre güneye kadar, buralardaki terör örgütleriyle mücadelemizde Rusya’nın da İran’ın da bizim yanımızda olmasını istiyoruz. Burada bizlere lüzumlu desteği vermelidirler. Bunu burada gerek Sayın Putin’e gerek Sayın Reisi’ye de yine ifade ettik. Her ikisi de aslına bakarsanız yaptıkları açıklamalarda bu mevzulara vurgu yaptılar. O şekilde zannediyorum ki PKK/YPG/PYD mevzularında ayrı düşünmüyoruz. 
İŞİMİZ KOLAYLAŞIR: Suriye’nin toprak bütünlüğü noktasında Türkiye’nin herhangi bir derdi yok. Biz bu şekilde bir tasarrufun içinde değiliz. Fakat bizim burada sınırdan 30 kilometre alan için belirttiğimiz bir husus var. Şundan dolayı buralardan bizim sınırlarımıza devamlı taarruzlar oluyor. Bizim burada askerlerimiz şehit oldu, insanlarımız öldürüldü. Bir tek Türk vatandaşı olarak değil, İdlib’de ve öteki bölgelerde sivil insanoğlu öldürüldü. Tüm bu tarz şeyleri bizim dünyayla paylaşmamız, bu tarz şeyleri anlatmamız lazım. ABD şu anda bir kez Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda. Astana sürecinden çıkan tespit bu. Diyorlar ki, Fırat’ın doğusundan ABD askerini çeksin. Şimdi buradan çıkacak bir netice Türkiye’nin de beklentisidir. Şundan dolayı oradaki terör örgütlerini besleyen ABD. ABD terör örgütlerini beslediğine bakılırsa, ikimiz de bu terör örgütleriyle savaşım ettiğimize bakılırsa, oradan çekilmiş olduğu anda yada bu terör örgütlerini beslemediği takdirde bizim işimiz kolaylaşacaktır.
HEDEF 250 BİN BRİKET EV: (İran’ın insan kaçakçılığıyla savaşım mevzusunda Türkiye’ye kafi desteği verdiğini düşünüyor musunuz?) Afganistan’dan gelen sığınmacılar hususunda İran’ın ciddi sıkıntısı var. Sayın Reisi bu tarz şeyleri açık net söyledi. Biz şu anda örnek olarak Suriye’nin kuzeyinde briket evler yapıyoruz. Ne AB’den ne şuradan ne buradan en küçük bir destek alarak değil, bizim kendi sivil cemiyet kuruluşlarımızla beraber yapıyoruz. Hedefimiz de inşallah burada 250 bin konut yaparsak, biz cebren değil, gönüllü olarak geri dönüşü inşallah 1 milyonun üstüne çıkarırız.
ŞÜKRANLARINI BİLDİRİYOR: (Ukrayna cenginde Türkiye’nin arabuluculuğu) Şu an itibarıyla Sayın Putin’in bizim gayretlerimiz noktasındaki bakışı pozitif. Bundan dolayı hatta şükranlarını bildiriyor. Bizlere oldukca oldukca değişik bazı teklifleri oldu. Biz inşallah burada organik gaz mevzusunda, Akkuyu meselesinde ve öteki mevzularda şu anda dayanışmamızı sürdüreceğiz.
HAVALİMANI AÇILACAK: (Azerbaycan’ın Ermenistan talepleri) Sayın Putin’in Sayın İlham Aliyev’le görüşmesi oldu. Oradaki gelişmelerle ilgili ben İlham Bey’le de daha yeni görüştüm. Yaptığımız görüşmede de İlham Bey ‘pozitif istikamette yürüyor’ dedi. Biliyorsunuz ki Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel ve Paşinyan’la birlikte üçlü bir araya geldiler. O görüşme de gene İlham Bey’in ifadesiyle pozitif geçti. Aldığım bilgilere bakılırsa doğrultu suretiyle gidiliyor ve yakında da inşallah o bölgeyi kapsayacak havalimanının da açılışı yapılacak.
TAHIL KORİDORU: Ev sahibi sıfatıyla bir arabuluculuğumuz var. Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden ihracı mevzusunda uzun süredir yoğun emek harcama içerisindeyiz. Bu mevzuyu Sayın Putin ve Sayın Zelenskiy’le müteaddit kereler görüştüm. Neticede geçen hafta İstanbul’da meydana getirilen teknik görüşmede BM planı çerçevesinde sürecin ana hatları üstünde bir mutabakat oluştu. Artık bu hafta bu mutabakatı yazılı bir metne bağlamak istiyoruz. Gelecek günlerde de planın uygulamaya başlamasını temenni ediyoruz. Süreç İstanbul’da kurulacak bir koordinasyon merkezinden yürütülecek. Burada ülkemizin yanı sıra, Rusya, Ukrayna ve BM’den yetkililer bulunacak.
‘TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BUNLAR BESLİYOR’
NATO’YA YENİ ÜYELER: (İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği) Biz Finlandiya’ya da İsveç’e de NATO Genel Sekreteri’nin de yer almış olduğu masada şartlarımızı oldukca açık net söyledik. Şartımız bu ülkelerin terör örgütlerinin etkinlik ve gösterilerini sonlandırması, ellerindeki teröristleri geri vermesi… Biliyorsunuz ki PKK/PYD/YPG ve FETÖ’yü terör örgütü olarak burada kayıtlara girdik. Bu tarz şeyleri vereceksiniz dedik. Parlamentolarına varıncaya kadar bu terör örgütünü bunlar besliyorlar. Adeta kuluçka yuvası benzer biçimde. Şimdi bunlar bizlere verdikleri sözü yerine getirmedikleri takdirde bizim de bu işe pozitif bakmamız mümkün değil.  Şu anda maalesef terör noktasında nerede ise İskandinav ülkelerinin tamamı bu işin kuluçkası. Norveç de bu şekilde. Her ne kadar şu anda Sayın Genel Yazman oralı olsa da fakat maalesef onlar da öyleki. Almanya, Fransa, Hollanda, İskandinav ülkeleri, İngiltere, İtalya öyleki. Batı’nın bu mevzuda konuşacak aslına bakarsak ne mecali ne hakkı var.
‘PUTİN İLE YANGIN UÇAĞINI KONUŞTUK’
AMFİBİK UÇAKLAR: Örneğin burada Sayın Putin’le de amfibik uçaklar konusunu da görüştük. ‘Dostlar görüşmelerini yapsınlar, ikimiz de elimizde olanlardan olur, üreteceklerimizden olur yine bu işe adımı atalım’ dedi. Hamdolsun bu süreçte elimizdeki yangın söndürme uçakları, helikopterler, arazözler noktasında Orman Bakanlığı’mız kuvvetli. Tedbirimizi alacağız, amfibik uçaklarımızı daha da artıracağız.
 
‘BİDEN YUNANİSTAN ŞARTI KOYMADI’
F-16 ANLAŞMASI: (F-16 satışına Yunanistan şartı) Sayın Biden ile görüştüğümüzde Biden, bizlere bu şekilde bir Yunanistan şartı filan koymadı. Tam aksine, uzunca yaptığımız görüşmede NATO üyesi ülkeler olarak herhalde birbirimizin hukukunu korumalıyız diye konuştuk. Kendisi de F-16’lar mevzusunda ‘Ben elimden gelen tüm gayreti göstereceğim’ dedi. Şu anda Temsilciler Meclisi’nde azca da olsa bu işe karşıcılık edenler var. Mevcut gelişmelere baktığımızda aslına bakarsak bu şekilde bir şart meselesi bana bakılırsa bizi bağlayıcı bir şart değil. Yeter ki onlar F-16’larla ilgili bizim teklifimize evet desinler, bizlere sıfır F-16’ları versinler. Aslına bakarsanız elimizdekilerin bakım onarımını biz şu anda yapabilecek güçteyiz. O mevzuda herhangi bir sıkıntımız yok. Fakat doğal ki yedek parça noktasında bazı taleplerimiz var. Bu tarz şeyleri da yerine getirmeye karar verdiler. Bir de ABD’da kasımda ara seçimler var. Seçimler ne getirir ne götürür göreceğiz.
 
‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TALİHSİZLİĞİ MUHALEFET’
GÖREVLERİ AKA KARA DEMEK: (Muhalefetin devlet politikalarının karşısında durması) Onların bizim ak dediğimize ak demesi mümkün mü? Onların görevi kara demek. Türkiye’nin en büyük talihsizliği, demokrasinin gereği olan bir muhalefete haiz olmadığıdır. Yalan üstüne kurulu bir politika anlayışı var. Ana muhalefette de öyleki, yavru muhalefette de öyleki, masanın altındakinde de öyleki. Onlar karşımızda fakat milletimiz bizim yanımızda. Son olarak Bay Kemal’in KYK ile ilgili söylediklerini duydunuz. Ondan sonrasında da ‘ben söyledim yapmış oldu’ noktasına geldi. Hep öyleki oldu aslına bakarsanız! O söylemiş oldu ben de yaptım!(gülüşmeler)
MUSLUK DEĞİŞTİRİYORLAR: Bu arkadaşların elinde 14 tane büyükşehir var mı? Peki, bu büyükşehirlerde acaba yatırım noktasında çeşme musluğu değiştirmekten başka bir özellikleri var mı? Kağıthane’de, Silahtarağa’da bunlar ne yaptılar? Temel atma değil temel atmama adımını gerçekleştirdiler. Bu da herhalde siyasetin geçmişine oldukca garip bir adım olarak geçmiştir. 
İZMİR’İ SEL ALIP GİDİYOR: Sen İzmir milletvekilisin, İzmir milletvekili olarak İzmir’in büyükşehiri de sende. Bir yağmur olduğunda İzmir’i sel alıp gidiyor. İlçe belediye başkanları hakeza öyleki. Bu kadar belediyen var, örnek olarak Muğla Belediyesi bunlarda, her yer yangın; nerede senin itfaiyen dost? Yok. Biz, Ziraat ve Orman ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hep birlikte yüklendik ve hamdolsun 4-5 gün içinde edinilen tecrübelerle de söndürüldü. Ben kendim dahi gittim, baktım.
ADAM ŞURADA, BURADA: Bakıyorsun İstanbul’da bir sorun oluyor, adam Fethiye’de, şurada, burada. Öbürü bir başka yerde. Ya nerede olursan ol fakat bu şekilde bir yıkım olduğu süre sen oranın sorumlususun, atlayacaksın geleceksin. Ben de yaptım bu belediye başkanlığını. En küçük bir şey olduğunda nerede olursam olayım derhal atlar, İstanbul’a döner gelirdim. Şu anda bile öyleki.

Son Dakika Haberler