Acı deneyimlerle baş etmenin yolları

21.07.2022 12:47 Haber Deposu: İHA Kişilerin genel anlamda bir şeylere çaresizce üzülme sebebinin, onları sonsuza dek öyleki sanarak kendilerini üzüntü duyulan şeyin içine hapsetmek bulunduğunu söyleyen Psikolog İrem Naz Kırım, yaşanılan acıları denizde bir dalga benzer biçimde farz etmemiz icap ettiğini belirtti. Psk. Kırım, “Bu dalgalar sizi ilkin içine katacak, en dibe çekecek fakat çırpınmayı bırakırsanız siziyukarı çıkarıp bir kıyıya çıkana kadar size eşlik edecek. En dipte en oldukca acıtacak bir ihtimal fakat sonrasında sizi sahile bırakacak, üzerinizden geçip gidecek. Dalganın içindeyken, dalganın tadına varın” diye konuştu.
Yaşanılan acılar anlık
Psk. İrem Naz Kırım, yaşanılan acıların tüm yaşantımız olmadığını hayatımızın bir tek bir parçası bulunduğunu hatırlatarak şu detayları paylaştı:“Sanki yaşanılan acı, milyonlarca kez tekrarlanacak ve yeni bir sayfa asla açılmayacak benzer biçimde hissettirmektedir. Yaşanılan acılar bir tek anlık ve bir tek tek bir dalga. Her şey şimdilik bu kadar can yakıcı. O ağlamalarınız, o uykusuz gecelerinizin tadına varın, anlarınızı kaydedin. Gözünüzden düşen yaşı, yüzünüzün ıslaklığını, sizi uykusuz bırakan şeylerin sizin hayatınızdaki yerini keşfedin. Kısacası, teslim olun. Perişan bile olsanız, dalganız geçecek. Fırtına dinince, güneşli bir sabah olacak. Ve tıpkı o filmlerde olduğu benzer biçimde, güzel bir adaya çıkacaksınız.” Hiçbir acı sonsuza dek sürmez
Hiçbir acının sonsuza dek sürmediğini, yaraların kapandığını ve acıların eski yankısını yitirdiğini söyleyen Psk. İrem Naz Kırım, “Negatif bir şey yaşadığınızda kendinize, ‘hoop benim dalgam geldi’ deyin. Bunu okuduktan sonrasında hayatınızda zorlandığınız anlarınızı gözünüzden geçirin. Öncekileri, şimdikileri, gelecekte olmasından korktuğunuz şeyleri ve bu dalgayı hatırlayın. Kaç sefer dalganın en dibini görüp sonrasında kıyıya vurduğunuzda güneşli günleri gördüğünüz o güzel adaya çıktınız? Her acı sonsuza dek sürmez. Yaralar kapanır, acılar eski yankısını yitirir, üstünde çiçekler açar sonrasında. O koca koca dalgalar rüzgârla büyür de büyür, sonrasında bir sahile atar kendini. İşte bu dalga kadardır bir çok acımızın ömrü. Tıpkı yaşadığımız, en büyük sorunum dediğimiz ve üstesinden geldiğimiz birçok anı ve acı benzer biçimde” şeklinde konuştu.
Acı çekmek bireyi olgunlaştırır
Ne süre kendimizi gecenin karanlığında endişelenirken, ağlarken ya da korkarken bulursak, onlara sarılmamız icap ettiğini ifade eden Psk. İrem Naz Kırım, “Bundan dolayı o misafirler bir tek bir dalganın kıyıya vuruşu kadar sizinle. Onu rüzgârla büyütürseniz sizi de, o güzel adanızı da alaşağı eder fakat dalgayla sörf yapmış olursanız acının da tatlı yanını keşfedersiniz ve bu da sizi olduğunuz kişiden daha da olgunlaştırır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Son Dakika Haberler