Avustralya’da sema pembeye boyandı! Uzaylı istilası sandılar

“Annemle telefonda konuşuyordum ve babam dünyanın sonunun geldiğini söylüyordu.”
Bu sözler kasabada yaşayan ve olayın fotoğraflarını çekerek basına ulaştıran Tammy Szumowski’ye ilişik. Szumowski “Oldukça tuhaftı” diyor yaşananları anlatırken.
Uzaylı Istilası mı? Popüler dizi Stranger Things’in beşinci sezonu mu? Vakit-uzay sürekliliğine bir kırılma mı?
Pembeye boyanmış gökyüzünü görenler bu soruların hepsini sırayla sordu kendilerine. Sema alev almış şeklinde görünüyordu; sadece alevler kırmızı değil pembeydi…
Olayın yaşandığı kasabaya en yakın yerleşim yeri fazlaca uzaktaydı. İnsanların durumu açıklayamamasının en büyük sebeplerinden biri de bu oldu aslına bakarsan.
Sadece pembe gökyüzünün sebebi ne uzaylı istilası ne de açıklanamayan gizemli bir vakaydı. Meydana getirilen resmî izahat herkesi şaşkına çevirdi. Özgürlük’te yer edinen habere nazaran kasaba civarlarında üretim tesis bulunan ilaç şirketi Cann Group , ışıkların Kenevir üretilen bir tesisten kaynaklandığını deklare etti.

#Mildura and surrounds were treated to a spectacular sight tonight when a red light appeared in the sky.Was it aliens?An aurora?No, it appears to have been the hydroponic lights from a medicinal cannabis farm reflecting off cloud which is somehow the most Mildura answer ever. pic.twitter.com/Wfy63tRrng
— Sarah Tomlinson (@sarah_tomlinson) July 19, 2022
Tıbbi amaçlı kenevir yetiştirilen tesis adına izahat meydana getiren Cann Group Ltd’nin kıdemli yazışma müdürü Rhys Cohen, “Esrar bitkileri, büyümelerini teşvik etmek için değişik ışık spektrumlarına gerekseme duyar. Bunu sağlamak için de kırmızı bir spektrum ışığı çoğunlukla kullanılır. Normalde tesiste gece inen karartma perdeleri olur ve bu da düzgüsel koşullarda bu parıltıyı engeller.”
Vaka yaşandığında ise bu karartma perdeleri dönem dışı kalmıştı. Gökyüzündeki pembelik de bundan kaynaklandı.
Cann Group Ltd, tıbbi ve araştırma amaçlı kenevir ekimi için lisans alan ilk Avustralya şirketidir.
Şirket Mildura’daki tesisi 2019’da satın aldıktan sonrasında fazlaca çeşitli tıbbi kenevir ürünlerini kendi bünyesinde yetiştirmek ve tedarik etmek için GMP lisansını aldı. İlk ticari mahsul hasatını ise haziran ayında topladı.
Bu üretimin yapıldığı tesisler kurallar gereği gizlilik içinde çalışır ve halka açık değildir. Hal bu şekilde olunca halkın yaşananlara anlam verememesi ve neler bulunduğunu anlayamaması naturel karşılandı.
Mildura ve çevresindeki kasabalarda, insanoğlu hayalet parıltıyı fotoğraflamak için arka bahçelerine ve ön verandalarına akın etti.
*Haberde kullanılan görseller yöre halkının çekerek basın kuruluşlarına yollamış olduğu fotoğraflardır.
Avrupa kavruluyor: İki ülkede bin 700’den fazla ölüm

Son Dakika Haberler