Bakan Özer: 3 bin yeni anaokulu yapacağız

19.07.2022 20:11 Haber Deposu: İHA Çeşitli ziyaretlerde bulunmak suretiyle sabah saatlerinde Bitlis’e gelen Bakan Özer, Bitlis Valisi Oktay Çağatay’ı ziyaret ederek ‘Onur Defteri’ni imzaladıktan sonrasında ‘İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantının arkasından açıklamalarda bulunan Bakan Özer, Bitlis’teki eğitimin fazlaca daha iyi noktalara taşınması için toplantı yaptıklarını söyleyerek, “Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak Bitlis’te bizim 2022 senesinde yatırım programında 22 milyonluk yatırımımız var. Bugünkü değerlendirmeyle bu 22 milyona ilave olarak 514 milyonluk yatırımı Bitlis’e kazandırdık. Dolayısıyla toplam yatırım miktarımız 536 milyona çıkmış oldu. Doğrusu Bitlis’teki eğitim yatırımını 27 kat arttırmış olduk” dedi.
Yatırımların güçlendirmeden büyük onarımlara, anaokullarından ilkokullara kadar tüm eğitim kademelerini kapsadığını ifade eden Bakan Özer, “Bitlis, güçlendirme çalışmalarında en başarıya ulaşmış olan illerimizden bir tanesi. Mevcut yatırımlardaki tüm güçlendirmeleri başarıya ulaşmış bir halde tamamladı. Biz ilave olarak 2022 senesinde 50 milyonluk ilave bütçe vererek 2022 senesinde şu anda tahkiki meydana getirilen tüm okulların güçlendirilmesiyle ilgili bütçeyi de yarın itibarıyla Bitlis’e aktarmış olacağız” diye konuştu. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak öncelik verdikleri alanlardan bir tanesinin okul öncesi eğitim bulunduğunu vurgulayan Özer, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Okul öncesinde okullaşma oranlarını OECD averajına çıkartmak için Cumhurbaşkanımızın da açıklamış olduğu şeklinde 3 bin yeni anaokulu yapacağız. Her gittiğimiz ilde hem merkezde hem ilçelerdeki mevcut anaokulu sayılarını mümkün olmasıyla birlikte erişilebilirliği dikkate alarak arttırmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede Bitlis’imize 12 yeni bağımsız anaokulu yapacağız. Ortalama 90 milyonluk bir yatırım yapacağız. Anaokullarının 3’ünü merkeze yapacağız; 2’sini Adilcevaz, birini Ahlat, birini Güroymak, birini Hizan, 4’ünü de Tatvan ilçemize yapacağız. Bu yatırımlar çerçevesinde Bitlis merkeze 32 derslikli bir ilköğretim yapacağız. Konaç köyüne 4 derslikli bir ilköğretim yapacağız. Yukarı Karabayır köyüne 1 ilköğretim ve 1 de anaokulu yapacağız. Buna ilave olarak 1 anaokulu da merkeze yapacağız. Gene Tatvan ilçemize 24 derslikli bir ilköğretim ve ortaokul yapacağız. Gene Kültür Mahallesi’ne 24 derslikli bir ilköğretim ve ortaokul yapacağız. Ahlat ilçemize 20 derslikli bir okul, 4 derslikli 1 anaokulu kazandırmış olacağız. Adilcevaz’a 16 derslikli bir ortaokul, Hizan’a birinci ve ikinci kademeyi içerecek şekilde 16 derslikli hususi eğitim uygulama okulu, Mutki’ye 2 ilköğretim. Bunlar güçlendirme ve anaokullarına ilave olarak merkez ilçelerde yapacağımız ilkokullar.”
2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları için tüm okullara ciddi kaynaklar aktardıklarını hatırlatan Bakan Özer, “Bilhassa okullarımızın büyük onarımlarını tamamlamak, gereksinim duyulan çatı onarımından ıslak zeminleri ve tuvaletlerine kadar süratli bir halde tüm okullarımızı bakımdan geçirmek için 70 milyonluk bir büyük onarım bütçesini de Bitlis ilimize ayırmış olduk. Tüm eğitim yatırımları Bitlis’e hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Bakan Özer, ondan sonra Bitlis Belediye Başkanlığını ziyaret ederek eğitime verdiği destekten dolayı Başkan Nesrullah Tanğlay’a teşekkür etti.

Son Dakika Haberler