Bu çocuk Mustafa Kemal Atatürk mü? – Son Dakika Haberleri İnternet

O DÖNEMDE KALPAK KULLANILMIYORDU
Doçent. Dr. Mehmet Güvenli Elmacı (Tarihçi): Bu fotoğrafın 1885 tarihindeki olduğu, arkadaki şahıslardan birinin de 7 yıl sonrasında ona ‘Kemal’ adını verecek hocası Mustafa Sabri olduğu iddia ediliyor. Burada vakit uyuşmazlığı var. Ek olarak çocuğun başındaki kalpak o dönemde kullanılmıyordu. Bu, mühim bir mevzu üstündeki oldukça ciddi bir iddiadır. Ne olursa olsun bilimsel nitelikli disiplinle kanıtlanması gerekir. Şu ana kadar biz bu şekilde bir kanıt göremedik. Dolasıyla iddia tartışmalıdır.
UZAK-YAKIN ALÂKASI YOK
Dr. Suat Akgül (Emekli Albay, Harp Zamanı Uzmanı): Fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk ile uzaktan yakından alâkası yok. Fiziken benzemiyor, bununla birlikte giysiler de o döneme ilişik değil. Ek olarak bahsedilen öğretmen Mustafa Sabri Efendi, Harp Okulu mezunu bir subay. O fotoğrafta Mustafa Sabri Bey’in 23-24 yaşlarında genç bir subay olması gerekir. Oradaki kişilerin içinde bu şekilde bir genç yok. Detaylara oldukça girmeye gerek yok. Bu fotoğrafın doğrulanması için lüzumlu kriter ve kanıtlar ortada yok. Bu haliyle münakaşaya bile gerek yok. O ZAMAN BASKILI TİŞÖRT MÜ VARDI
Sinan Meydan (Araştırmacı-Yazar): Senelerdir bu mevzu üstünde çalışan biri olarak bu haberin, iddianın ‘asparagas’ bulunduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. Bir kere 1880’lerde çekilmiş bir fotoğrafta kalpak olması mümkün değil. Zira kalpak 1908’den sonrasında yaygınlaştı. O zamana kadar Avusturya’dan ithal edilen fesler giyiliyordu. Avusturya, Bosna’yı işgal edince Osmanlılar fes boykotu yapmış oldu ve kalpak modası başladı. 1910’lardan itibaren de yaygınlaştı. Ulusal Savaşım’nin de sembolü oldu. Fotoğraftaki görüntüler devrin ruhuna uygun değil. Fotoğraftaki çocuğun giydirilmiş olduğu tişörtte Göktürk alfabesiyle ‘Kayı’ yazıyor. O dönem baskılı tişört mü vardı? Bu tür iddiaları yaymadan ilkin mevzunun bilimsel nitelikli uzmanlarından yada Türk Tarih Kurumu benzer biçimde kurumlardan teyit almak gerekir.
Kaynak: Özgürlük / Musa Kesler

Son Dakika Haberler