Cuma hutbesi 22 Temmuz 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin mevzusu ne?

22.07.2022 13:00 Son Güncelleme: 22.07.2022 13:02 Her hafta Cuma hutbesi için hususi bir mevzu belirleyen Diyanet bu hafta hutbenin konusunu canlının önemiyle ilgili olacak. İşte Diyanet’in paylaşımı ve hutbenin tamamı…
22 TEMMUZ 2022 CUMA HUTBESİ DİYANET:  HER CAN MUKADDESTİR

Muhterem Müslümanlar!
Cenâb-ı Hak, insanoğlunu eşref-i mahlûk olarak yaratmış ve yeryüzünün halifesi kılmıştır. Üstün kabiliyetlerle donatmış, Rabbinin rızasına uygun, insanlık onuruna yaraşır bir yaşam sürmesini emretmiştir. Daima iyi, güzel ve yararlı ameller işlemesini öğütlemiştir. İnsan olma şerefine gölge düşüren tüm çirkin söz ve davranışları ise yasaklamıştır. Aziz Müminler!
Yüce dinimiz İslam’ın en mühim gayelerinden biri de, insanoğlunun canını korumak, onu her türlü kötülükten ve saldırıdan muhafaza etmektir. Dinimize nazaran her can mukaddes ve dokunulmazdır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyleki buyrulmaktadır: “Bir cana kıymaya yada yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması haricinde, kim bir insanı öldürürse tüm insanları öldürmüş şeklinde olur. Kim de bir canı kurtarırsa tüm insanların yaşamını kurtarmış şeklinde olur.”
Kıymetli Müslümanlar!
خَيْرُ النَّاسِ أَنفَعُهُمْ لِلنَّاسِ  “İnsanların en hayırlısı, insanlara en oldukca faydası dokunandır.”  şiarıyla ömürlerini din-i mübin-i İslam’a, vatana ve millete hizmet yolunda harcayan nice kardeşimiz var. Sadece ne hazindir ki, vatanımızı savunma eden kahraman askerlerimize, toplumsal huzurumuzu korumuş olan güvenlik mensuplarımıza, canımızı emanet ettiğimiz sıhhat çalışanlarımıza, milletimize hizmet götürmüş olan sivil ve kamu görevlilerimize yönelik sertlik vakalarına tanık oluyoruz. Can taşıyan hiçbir cana sertlik tasvip edilmezken, aziz milletimiz ve ülkemiz için fedakârca hizmet sunan kardeşlerimizin haksızlığa ve şiddete maruz kalması hepimizin canını yakıyor, her birimizin yüreğini dağlıyor.
Kıymetli Müminler!
Biz Tanrı’a ve ahiret gününe inanç eden müminleriz. İnancımızın gereği olarak İslam ahlakını yaşamımıza aktarmakla mükellefiz. Müminin hayatında sertlik ve merhametsizliğe, kin ve nefrete, haksızlık ve zulme,  cana ve mala kast etmeye asla yer yoktur. Müminin ahlakı, sevgi, saygı, itimat ve hak duyarlılığıdır.
Aziz Müslümanlar!
Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in: “İman etmeden cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmeden de gerçek anlamda inanç etmiş olamazsınız.”  sözüne kulak verelim; her daim sevgi, şefkat ve merhameti kuşanalım.
إِتَّقِ  اللَّهَ  حَيْثُمَا  كُنْتَ   “Nerede olursan ol, Tanrı’a karşı gelmekten sakın.”  hadis-i şerifini şiar edinelim; hata, günah ve isyanla aramıza set çekelim. Hangi sıkıntımız ve sorunumuz olursa olsun, çözümü asla kabalıkta ve şiddette aramayalım. İlişkilerimizde nezaket ve zarafeti elden bırakmayalım. Kendi canımızı dokunulmaz gördüğümüz şeklinde her insanın canını da mukaddes bilelim. Kendimiz için istemediğimiz bir şeyi başkaları için de istemeyelim. İnsan şahsiyetini ve onurunu hedef alan her türlü söz ve davranıştan uzak duralım.
Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu hadis-i şerifiyle bitiriyorum: “Müslüman, öteki Müslümanların elinden ve dilinden güvenilir olduğu kimsedir. Mümin de insanların canları ve malları mevzusunda kendisine karşı itimat hissettikleri kişidir.”
Öğle namazı iyi mi kılınır? Öğle namazı kaç rekat? Öğle namazı kılınışı Diyanet detayları!

Son Dakika Haberler