Dış kulak iltihabı, yazları yüzmeye bağlı olarak daha sık görülüyor

19.07.2022 15:16 Haber Deposu: İHA Kulak kanalı derisinde tipik olarak bakterilerin niçin olduğu akut bir enfeksiyon olan dış kulak iltihabı, çoğu zaman yüzdükten sonrasında kulakta kalan ve bakteri üremesine destek olan nemli bir ortam oluşturan suyla oluşuyor. Bu hastalık, uzman hekimlerin yönlendirmesi ile 7-10 gün içinde tedavi edilebiliyor.
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Enver Ferruh İnan, dış kulak iltihabının yaz mevsiminin gelmesiyle beraber yüzme aktivitesinin artmasına bağlı olarak daha sık görüldüğünü söylemiş oldu. Yazları havuza girerken daha dikkatli olunması icap ettiğini belirten, Op. Dr. İnan; kulakta dolgunluk hissi, akıntı ve işitme kaybı durumlarında ne olursa olsun doktora görünmenin önemine işaret etti. Op. Dr. İnan, dış kulak iltihabının Türkiye’nin de dahil olduğu sıcak ve nemli iklimlerde daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Dış kulak iltihabının suyla temasa bağlı olarak yüzücülerde daha sık bir oranla görüldüğüne işaret eden İnan, hastalığın bundan dolayı yüzücü kulağı olarak da anıldığını söylemiş oldu.
“Kulak pamuğu enfeksiyon riskini artırıyor”
Dış kulak iltihabına yol açan bakterilerin ıslak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğaldığını belirten Op. Dr. İnan, “Dalmanın arttırdığı dış kulak cildi tahrişleri, yüksek çevre ısısı ve nemi, kulağımıza soktuğumuz kulak pamuğu benzer biçimde yabancı cisimler ve bakterilere maruz kalma dış kulak enfeksiyon riskini arttırmaktadır” uyarısında bulunmuş oldu.
Hastalığın emareleri hakkında data veren İnan şu şekilde konuştu:
“Hastalarda çoğu zaman yüzme sonrası kaşıntı ve ağrı şikayetleri adım atar. Kulak ağrısı kimi zaman fazlaca şiddetli olabilmektedir. Bilhassa kulak kepçesi hareket ettirildiğinde ağrının arttığı izlenir. Dış kulak yolunda ödemin artması ile beraber kulakta dolgunluk, akıntı ve işitme kaybı benzer biçimde şikayetler de görülmeye başlanır. Hastalık ilerlediğinde kulak çevresinde şişlik, kızarıklık ve ateş görülür.”
Bu tür şikayetleri olanların zaman kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmasını öneren Op. Dr. İnan, aksi takdirde hastalığın ilerleyeceği uyarısında bulunmuş oldu.
“Tedavi sonrasında kulağı 6 hafta süresince sudan korumak gerekiyor”
Op. Dr. İnan, dış kulak iltihabı tedavisi hakkında da data verdi. Muayene ve tetkikler sonrasında doktor tarafınca verilen tedavinin uygulanması durumunda hastalığın 7-10 gün içinde tedavi bulunduğunu belirten İnan, “Tedavide ağızdan alınan ilaçların yanı sıra kulak damlaları da kullanılmaktadır. Tedavi sonrası minimum 6 hafta kulağı sudan korumak gerekir” ifadelerini kullandı.İnan, önerilerini şu şekilde sıraladı:
“Yazın tadını çıkardığımız bu günlerde tatilinizin zehir olmaması için kulağınızı sudan korumaya dikkat edin ve kulağınıza kulak pamuğu benzer biçimde yabancı cisimler sokmayın. Kulakta kaşıntı, ağrı, akıntı, dolgunluk ve işitme kaybı benzer biçimde şikayetler olursa zaman kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurun”

Son Dakika Haberler