Doğadaki hayvanlar benzer biçimde tasarlanan robot köpek, yürümeyi bir saatte öğrendi

Morti, Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, hayvanların yürümeyi iyi mi öğrendiklerini yakından incelemek için bir robot tasarladı.
Yaban hayatında yavru hayvanlar, uzuvlarını iyi mi dengede tutacağını anlayana kadar tökezliyor.
Canlılarda yürümek benzer biçimde ritmik görevler beyinde koordine edilmiyor, hepsi Merkezi Model Oluşturucu (CPG) olarak adlandırılan nöron ağları tarafınca denetim ediliyor.
Bu yüzden Morti, bilgisayarlı bir omurilik benzer biçimde davranan bir algoritmaya bağlandı.

Hakemli bilimsel mecmua Nature Machine Intelligence’ta piyasaya çıkan araştırmanın yazarı Felix Ruppert, “Doğadaki CPG’ler sinir hücrelerinin ağları. Oysa robotikte bir takım düğüm olarak temsil edilebilir” dedi: Independent Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa Morti’nin CPG düğümleri, her bacaktaki düğümlere bağlanıyordu, böylece bunlardan birini tetikleyen düğüm, uzvun ileri geri salınmasını sağlamış oldu.
Temel CPG algoritmasına bağlanan Morti, koşu bandına kondu. Bu aşamada Morti, yavru bir geyik kadar koordinasyonsuzdu.
Ruppert, süreci, “Başlangıçta, CPG haiz olduğu bacaklar için neyin en uygun olduğuna dair hiçbir şey bilmiyordu” diye deklare etti:
Bacak anatomisi yada bu uzvun iyi mi çalıştığına dair hiçbir şey bilmeden ‘dünyaya geldi’.
Böylelikle Morti, yalnız bir saat içinde koşu bandında yürümeyi öğrendi.
Ekip, bu araştırmanın robotik endüstrisinde yeni gelişmelerin önünü açabileceğini fakat daha da önemlisi doğadaki hayvanlar hakkında birçok sual işaretini silebileceğini düşünüyor.
Araştırmacılara bakılırsa Morti benzer biçimde biyo-ilhamlı robotlar, biyomekaniği ve buna dair cevaplanmamış soruları çözmek için mükemmel bir vasıta.
Çin’de büyük hiddet: Covid baskınında evlerin kapılarını kırdılar

Son Dakika Haberler