Dünyaca meşhur beyin uzmanı, hafızayı korumak için tavsiyelerde bulunmuş oldu

Alzheimer şeklinde bellek problemlerine yol açan hastalıklar, son zamanların en ürkütücü hastalıkları içinde görülürken uzmanlar da her gün zihinsel sağlığı ve hafızayı korumak için neler yapılabileceğine dair açıklamalarda bulunuyor.
Son olarak da George Washington Üniversitesi Hastanesi Tıp ve Sıhhat Fakültesi’nde nörolog ve klinik profesör olan sinirbilimci Dr. Richard Restak hafızayı korumak için birbirinden mühim ipuçlarını deklare etti.
Dünyaca meşhur hekim, hafızada yaşanmış olan zayıflamanın kaçınılmaz olmadığını ileri sürüyor ve son kitabında (The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind) hafızayı güçlendirmeye destek olabilecek tavsiyelerde bulunuyor. Dr. Restak, önerilmiş olduğu egzersizlerin her gün yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Meşhur hekim; tüm bellek becerilerini güçlendirmenin, daha sonraki bellek sorunlarını önlemenin anahtarı bulunduğunu da belirtiyor.
Sıhhatli bir bellek geliştirmek ve sürdürmek için Dr. Restak’ın önerilmiş olduğu ipuçlarından bazıları şu şekilde:
1- DİKKATİNİZİ DAHA ÇOK VERİN
Bazı bellek problemleri düşünüldüğünün aksine zayıflayan bir bellekten değil, dikkat eksikliğinden oluşur. Mesela, kalabalık bir ortamda tanıştığınız birinin adını unuttuysanız, bunun sebebi o sırada birkaç kişiyle konuşuyor olmanız ve onunla tanışmış olduğunuzda yeterince dikkatinizi vermemiş olmanız.
Dr. Restak, dikkat eksikliğinin hafızaya tesirini; “Dikkatsizlik, bellek güçlüklerinin en büyük nedenidir. Bu, belleği doğru bir halde kodlamadığınız anlamına gelir” diye açıklıyor.
Dr. Restak, yeni tanışılan bir adı ya da terimi görselleştirmeye çalışmanın yararlı olabileceğini belirtiyor: “Bir isim şeklinde yeni bilgiler öğrenirken dikkat etmenin bir yolu kelimeyi görselleştirmek. Kelimeyle ilişkili bir resme haiz olmak, hatırlamayı kolaylaştırabilir.”
2- HAFIZAYA YÖNELİK EGZERSİZLER YAPIN
Dr. Restak, gündelik hayatta işlerinizi yaparken uygulayabileceğiniz pek oldukca egzersiz bulunduğunu söylüyor: “Mesela; market listenizi oluşturup ezberleyebilirsiniz. Markete gittiğinizde de listenizi (yada telefonunuza kaydettiğiniz notu) otomatikman çıkarmak yerine, her şeyi hafızanızdakilere gore alın.”
Meşhur hekim, markete gitmeyenler için ise yiyecek tariflerini ezberlemelerini öneriyor ve sık yiyecek yapmanın aslına bakarsak hafızayı geliştirmek için mükemmel bir yol bulunduğunu belirtiyor.
Dr. Restak, günlük hayatta hafızayı etken hale getirebilecek egzersizler için GPS kullanmamayı da öneriyor: “Arada bir, GPS’inizi açmadan otomobile binin ve hafızanıza gore sokaklarda gezinmeye çalışın.”
Yeni bir araştırmaya gore; süre içinde GPS’i daha sık kullanan kişilerin üç yıl sonrasında uzamsal belleklerinde daha keskin bir bilişsel düşüş gösterdiği ileri sürüldü.
3- DAHA FAZLA KİTAP OKUYUN
Dr. Restak’a gore bellek sorunlarının ilk göstergelerinden biri kurgudan caymak: “İnsanlar, bellek sorunları yaşamaya başladıklarında, kurgusal olmayan okumaya geçme eğilimindeler.”
Dr. Restak; kurgunun, metinle etken bir halde ilgilenmeyi gerektirdiğini fark ettiğini konu alıyor: “Sayfa 11’e geldiğinizde karakterin Sayfa 3’te ne yaptığını hatırlamanız gerekiyor.”
4- TEKNOLOJİYLE ARANIZA MESAFE KOYUN
Meşhur hekim, hızla gelişen teknolojinin sağlamış olduğu kolaylığın zihinsel kabiliyetleri zaman içinde köreltebileceğini ileri sürüyor: “Her şeyi telefonunuzda saklamak, ‘bilmiyorsunuz’ anlamına gelir. Bir cep telefonu kamerası tüm işi sizin yerinize yapabiliyorken, niçin odaklanmaya, konsantre olmaya ve bir şeyi görselleştirmek için çaba sarf etmeye uğraşasınız ki?”
Ek olarak, hızla gelişen teknolojinin yarattığı bir öteki problem da odağımızı uzaklaştırması: “Günümüzde hafızanın en büyük engeli dikkat dağınıklığı. Bu araçların bir çok, onları kullanan kişiyi bağımlı kılmak amacıyla tasarlandığından ve çoğu zaman dikkatimiz dağılır. Bugün insanoğlu Netflix izlerken, bir arkadaşıyla konuşurken yada sokakta yürürken e-postalarını denetim edebilir. Tamamı, anıları kodlamak için tehlikeli sonuç olan şu ana odaklanmamızı engelliyor.”
5- RUH SAĞLIĞINIZ İÇİN DESTEK ALIN
Ruh halinin bellek üstünde tesiri düşünüldüğünden oldukca daha çok. Mesela, depresyon hafızayı büyük seviyede azaltabilir. Dr. Restak, “Bellek sorunları sebebiyle nörologlara sevk edilen kişiler içinde en büyük nedenlerden biri depresyondur” dedi.
Dr. Restak’a gore; duygusal durum, hatırlanan anıların türünü de etkiliyor. Hipokampus (yada Dr. Restak’a gore hafıza giriş merkezi) ve amigdala (beynin duyguları ve duygusal davranışları yöneten kısmı) bağlantılı. “Şu demek oluyor ki; fena bir ruh halindeyken yada depresyondayken, üzücü şeyleri anımsama eğilimindeyiz. Depresyonu tedavi etmek, çoğu zaman hafızayı da geri yükler.”
HANGİSİ HAFIZA SORUNUNA İŞARET EDİYOR?
Dr. Restak, her probleminin hafızadaki kayıplara işaret etmeyeceğine de dikkat çekiyor. “Mesela, kalabalık bir yerde otomobilinizi nereye park ettiğinizi hatırlamamak oldukça düzgüsel. Bununla beraber, park yerine iyi mi geldiğinizi unutmak, ihtimaller içinde bellek problemlerine işaret eder.”
Dr. Restak bu durumu şu sözlerle özetliyor: “Neyin kaygı verici olması icap ettiğini bilmenin rahat bir çözümü yok. Bunların bir çok bağlama bağlı. Mesela, otelinizin oda numarasını unutmanız düzgüsel, sadece dairenizin adresini değil. Endişeniz var ise, bir tıp uzmanına danışmak en iyisi.”

Son Dakika Haberler