İdol Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? İdol Kime Denir?

23.07.2022 15:45 Son Güncelleme: 23.07.2022 15:46 İdol Ne Demek?
 Genel olarak fazlaca tanrılı dinlerde ufak boyutlu olarak hazırlanmış tanrıça ya da tanrı heykeli İdol anlamına gelir. Bununla beraber günlük yaşamda mecazi olarak yaygın şekilde kullanılır. Bu anlam doğrultusunda ise bir kişiye özenmek, onun başarısını ya da karakterini örnek almak benzer biçimde ele alınabilir. Bu özenme ve örnek almak genel olarak pozitif yönde şekilde ön plana çıkar.
 İdol TDK Lügat Anlamı Nedir?
 Türk Dil Kurumu açısından, heykelcik olarak İdol kelimesi öne çıkar. Genel anlamda fazlaca tanrılı dinlerde tanrıyı ifade etmek ve simgelemek amaçlı ele alınmış heykellerdir. Dönemine bağlı olarak değişik biçimlerde ve boyutlarda ele alınmış, insan eliyle hazırlanmış heykel türleridir. Taş yada ahşap ve toprak benzer biçimde pek fazlaca değişik araç-gereç üstünden hazırlamışlardır. Günümüze kadar gelmiş bu mevzuda birçok değişik heykelcik bulunur.  İdol Kime Denir?
 İdol terimi anlamı itibariyle bir heykelcik olarak öne çıkar. Bununla beraber bu heykelcik fazlaca tanrılı dinler kapsamında kullanılır. Sadece bilhassa günümüzde bir kişiye özenmek, onun değişik yönleri ile örnek almak üstünden kullanılır. Doğrusu bir kişinin başka birini örnek alması ve ona özenmesi, o kişinin İdol olması anlamına gelir.
 ‘’Her açıdan göstermiş olduğu başarısı ile o benim ile idolümdür.’’
 ‘’Gelecek için onun benzer biçimde başarı göstermiş birini İdol olarak alman önemlidir.’’
 Bu şekilde değişik örnekler üstünden İdol kelimesi değişik anlamları ile kullanılabilir.
Fobi Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Fobi Çeşitleri Ve Örnekleri Nedir?
 
 

Son Dakika Haberler