İngiltere bu görüntüleri konuşuyor! Boris Johnson pilot oldu

18.07.2022 18:35 Haber Deposu: Özgürlük Ülkede patlak veren siyasal krizle beraber koltuğunu bırakmak zorunda kalan ve Muhafazakâr Parti başkanlığından çekilme eden Boris Johnson İngiltere’nin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.
Görünen o ki Johnson görevdeki son günlerinin tadını çıkarıyor. Zira ‘topal ördek’ konumundaki Johnson İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Eurofighter Typhoon cenk uçağında destek pilot olarak uçtu.
Görevde yalnız yedi haftası kalan İngiliz Başbakan bir süreliğine 75 milyon sterlin tutarındaki cenk uçağını kullandı.
‘MERAK ETME UÇAĞI BOZAMAZSIN’
O anları ‘Bir süre sonrasında pilot bana: ‘kullanmak istermisin’ diye sordu. Ben de ‘Güvenilir misin? Oldukca pahalı görünüyor. Sanırım yalnız 148 tanesine sahibiz’ dedim. O da bana ‘merak etme bozamassın’ dedi’ sözleri ile söyledi. Bunun üstüne kontrolü devraldığını belirten Johnson bir kaç hamle sonrası bilincini kaybettiğini söylemiş oldu ve bu durumu ti’ye alarak ‘Bilincim geri vardığında denizin gittikçe yaklaştığını görebiliyordum’ dedi.
Enerji mevzusunda Rusya’ya olan bağımlılığın azaltılması icap ettiğinin altını çizen Johnson bunun için yeşil enerjiye yatırımın sürmesi icap ettiğini belirtti.

İSTİFA EDERKEN BİLE “UKRAYNA” DEDİ
Boris Johnson, son birkaç ayda gizlice Ukrayna’yı birkaç kez ziyaret etti ve kısa sürede tartışmalı bir halde, 17 Haziran’da Kiev’e uçmak suretiyle, patisiyle beraber katılacağı bir konuşma için yapacağı geziyi iptal etti.
Johnson’ın bu davranışı büyük tepki toplasa da Ukrayna ordusuna verdiği destek için devamlı olarak övgü toplamaya devam etti.
Boris Johnson istifasını açıkladıktan sonrasında da Zelenski ile bir telefon görüşmesi yapmış oldu.
Hatta istifasını açıklamış olduğu konuşmasında kendisi artık görevde olmasa bile İngiltere’nin Ukrayna’ya vereceği desteğin azalmadan devam edeceğinin garantisini verdi.

SON KRİZ NASIL BAŞLADI?
Tutucu Parti’nin Parlamento’daki Grup Yöneticisi Chris Pincher hakkında son dönemde ortaya atılan iddialar ülkede bir siyasal krizin yaşanmasına niçin olmuştu.
Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan rahatsız etme haberlerinden sonrasında görevinden çekilme etmişti.
Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına rağmen onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Başbakanlık Ofisi’nden daha ilkin meydana getirilen açıklamada rahatsız etme iddialarından haberdar olunmadığı belirtilmişti.
Sadece Başbakan Johnson, Pincher hakkında üç yıl ilkin bu şekilde bir suçlamanın kendisine ulaştığını kabul etmişti.
Johnson mevzu ile ilgili son açıklamasında bu kararından ‘büyük pişmanlık’ duyduğunu söylemişti. Kabindeki istifalar Johnson’un bu açıklamaları ile eş zamanlı olarak gelmişti.
 

Son Dakika Haberler