Japonya’da dikkat çeken uygulama! ‘Uyku kutuları’

19.07.2022 23:15 Haber Deposu: Özgürlük Japonya’daki firmalar ülkenin bitkin işçileri için dahiyane bir çözüm buldu ve ofislere işçilerin ayakta uyuyabilmesi için ‘şekerleme kutuları’ yerleştirmeye kadar verdi.
UYKU KUTULARI HALKA TANITILDI
Itoki isminde teknoloji şirketi tarafınca dizayn edilen ve halka tanıtılan ‘uyku kutuları’ insanların mesai saatleri içinde uyumasına destek olmayı planlıyor.
Dikey uyku kutuları, insanların içinde dik durabilmesi ve uyku esnasında düşmemelerini sağlamak için baş, diz ve sırtı destekleyecek bölmelere haiz.
ÜRETİCİ FİRMA: RAHAT BİR YERDE UYUMAK HER ZAMAN DAHA İYİDİR
Kutuları üreten firmanın kontakt direktörü Saeko Kawashima Bloomberg News’e yeni uyku kutusunun gün içinde kestirmesi ihtiyaç duyulan insanlara destek olacağından güvenilir bulunduğunu belirtti ve şunları söylemiş oldu; “Japonya’da birçok insan asla sıhhatli olmayan bir halde uyumak için kendilerini banyoya kilitliyor. Rahat bir yerde uyumak daima daha iyidir.”
JAPONYA’DA İNSANLAR ARA VERMEDEN ÇALIŞMA EĞİLİMİNDE
Kawashima, Japonya’da bir çok insanoğlunun ara vermeden devamlı emek verme eğiliminde olduğuna dikkat çekerek “Şirketlerin bunu dinlenmeye yönelik daha esnek bir yaklaşım olarak kullanabileceğini umuyoruz.” dedi.
Japonya hakkaten de çalışanları yoğun bir halde uzun saatler çalıştırması ile meşhur ülkelerden birisi. 2016 senesinde meydana getirilen bir hükümet araştırmasına gore ülkedeki her dört firmadan biri, çoğu zaman ücretsiz bir şekilde çalışanlardan her ay 80 saate kadar fazla mesai yapmasını talep ediyor.
SOSYAL MEDYADA YANKI UYANDIRDI! DESTEKLEYEN DE VAR KARŞI ÇIKAN DA…
Araştırmalar, yoğun ritmde çalışan insanoğlu için aralıklı dinlenmenin performansı artırabileceğini ortaya koyuyor. Bu yüzden de ülkedeki bir kesim uyku kutularının işe yarayabileceğini düşünüyor. sadece onlarla aynı fikir olmayan ciddi bir çoğunluk da var.
Uyku kutuları ilk tanıtıldığında toplumsal medyadaki bazı kullanıcılar kutuları mezara benzetti. Kullanıcılardan birisi ‘uykuyu severim fakat ayakta olmaz’ dedi. Bir diğeri ise “Bu kutular Japonya’da patlayacak mı yok, yoksa kimsenin gerekseme duymadığı iyi niyetli fikirlerden birisi olarak mı duracak merak ediyorum” ifadelerini kullandı.
 

Son Dakika Haberler