Kılıçdaroğlu İstanbul’da halk ekmek fabrikası açılışına katıldı

23.07.2022 14:51 Haber Deposu: DHA İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafınca yapımı tamamlanan, İBB İştiraki İstanbul Halk Ekmek bünyesinde etkinlik gösterecek Hadımköy’deki Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası açıldı. Açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.
HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK 
Kılıçdaroğlu yapmış olduğu konuşmada, “Bizim kültürümüzde ekmek nimettir. Yere düşmüş olduğu süre alırız, öper başımıza koyarız. Ekmeğin girmediği hiçbir ev yoktur. Ekmeğe saygının duyulmadığı da hiçbir yer yoktur. Ekmeği kutsayan ve o gelenekten gelen bir toplumuz. Bu kadar kıymet verdiğimiz ekmeğin her eve ön koşulsuz girmesi lazım. Kısaca pahalı olmaması lazım. Kısaca insanların bunu kolaylıkla satın alabilecekleri bir ekonomik güce kavuşmaları lazım. Öyleki bir tablo yaşıyoruz ki evlere ekmek giremiyor. İnsanlar evlerine ekmek bile alamıyorlar. Bir ahtım vardı. Bizim belediye başkanlarımızın vazife yapmış olduğu yerlerde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek diye. Bunu Tanrı nasip eder milletin oylarıyla görmüş olacaksınız tüm Türkiye’de gerçekleştireceğiz. İstanbul’a hizmet etmek bununla beraber Türkiye’ye hizmet etmek anlama gelir” ifadelerini kullandı.  CHPLİ BELEDİYELER ENGELLEMELERE RAĞMEN GÜZEL İŞLER YAPIYORLAR 
Kılıçdaroğlu, “CHP’li belediyeler tüm engellemelere karşın güzel işler yapıyorlar. Yalnız bugün değil tarihinde de yaptılar. Ekmeğin kutsiyetini bilen ve her eve girmesini elde eden, bu mevzuda ilk çabayı ilk adımı atan Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olmuş. Metroları biz yaptık diyorlar. İlk temelini atan, ilk mücadelesini veren, ilk deposu elde eden Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. Biz yaptığımız emekleri, yoksullara yaptığımız katkıları sağ elin verdiğini sol el görmeyecek felsefesi içinde yaptığımız için bugün ülkeyi yöneten şahıs, İmamoğlu’nu eleştirdi. Hani süt dağıtıyordunuz? Nerede kaldı bu sütler? Oysa aylardır dağıtılıyordu” diye konuştu.  
ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ 
Kemal Kılıçdaroğlu, “Şu anda Türkiye’nin en fazlaca gereksinim duyduğu alan hakkaniyet. Hapishaneler tıka basa doluysa hakkaniyet yoktur. Her alanda adaleti sağlayacağız. Ekmekte de hakkaniyet, suda da hakkaniyet, mahkemede de hakkaniyet, parkta da hakkaniyet, kurda da hakkaniyet, kuşa da adaleti sağlayacağız. Sözüm sözdür, adaleti sağlayacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye, kendi içinde barışık bir Türkiye’yi millet ittifakı olarak ayağa kaldıracağız” dedi.  

AHMET İSVAN İSMİ BİRÇOK TESİSTE YAŞIYOR 
Ekrem İmamoğlu, yapmış olduğu konuşmasında 2022 yılı belediye bütçesinin yüzde 42’sini yatırımlara ayırdıklarını belirtti.
İmamoğlu, “Son 3 senedir, bu şehirde toplumsal hakkaniyet ve toplumsal yardımlar hak temelli yapılıyor. İşte tam bu aşamada bugün açılışını yaptığımız tesise adını veren rahmetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet İsvan’ı anmak gerekiyor. Bu sebeple onun adaletli, eşitlikçi yönetimi, demokrat kişiliği bizim en büyük esin kaynaklarımızdan birisi olmuştur. Ahmet İsvan adı İstanbul’a katmış olduğu eserlerde, bugün burada açtığımız fabrikamızda ve daha birçok tesisle yaşamaya devam ediyor. Bu yüzden Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikamızı da 150 Günde 150 Proje hizmet maratonumuzdaki mühim kilometre taşlarından biri olarak kabul ettik” dedi.  
110 MİLYON EUROLUK YATIRIM 
İmamoğlu, “Tamamımız her geçen gün fakirleşiyoruz. Türkiye ve İstanbul’da resmi besin enflasyonu yüzde 90’ın üstüne çıkmış durumda. Her şey bilhassa de temel yiyeceklerimiz ateş pahası. Bizi yönetenler çözüm üretemedikleri benzer biçimde, işsizliği, açlığı, sefaleti görmezden geliyor, vatandaşın sesine kulaklarını tıkıyor. Bu sorunları milletimize normalmiş benzer biçimde yutturmaya çalışıyor. Çaresizliklerini de bizlere ve bizim İstanbul’a yaptığımız hizmetlere saldırarak kapatmaya çalışıyorlar. Bugün açılışını yaptığımız yaratı İstanbul Halk Ekmek’in dördüncü fabrikası. Bu tesis içindeki makine parkuruyla ortalama 110 milyon Euroluk yatırım diye konuştu.  
İmamoğlu, bundan önceki devrin halk ekmek müdürünün de kendisine teşekkür ettiğini beyan etti. 
1 BUÇUK MİLYON EKMEK ÜRETİLECEK 
Ekşi mayalı ekmek üretimi icra eden en büyük tesis olma hususi durumunu taşıyan yapınak hakkında bilgiler de paylaşan Ekrem İmamoğlu, “Yapınak bünyesindeki üç tane hattımızda sıhhatli, çağdaş, üstün kalitedeki üretimle günde ortalama 1 milyon 500 bin tane ekmek üreteceğiz. Birinci hattımızla İstanbul Halk Ekmek’in günlük düzgüsel kapasitesine 250 bin tane ilave edeceğiz. Fabrikamızdaki ikinci üretim hattında günlük bir milyon tane paketli Akdeniz ekmeği üretiyoruz. Üçüncü hatta ise 200-250 bin adete yakın değişik gramajlarda ve değişik tiplerde tost ekmeği, hamburger ekmeği yada yuvarlak ekmek üreteceğiz. Öncelikli gayemiz doğal ki dar gelirli ve gereksinim sahibi ailelerimizin en temel ekmek ihtiyacına koşmak” dedi.  İmamoğlu, çölyak ve PKU benzer biçimde sıhhat sorunları yaşayanların da fabrikadan faydalanabileceklerini söylemiş oldu.   Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, açılışın peşinden fabrikayı gezip, ürünlerin tadına baktı.  

Son Dakika Haberler