Lukaşenko’dan ‘nükleer harp’ uyarısı – Dünya Haberleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakın müttefiki Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko AFP’yer verdiği bir röportajda, Rusya, Ukrayna ve Batı’nın “nükleer harp uçurumundan” kaçmak için bir an ilkin anlaşması icap ettiğini belirtti ve Kiev’in Moskova’nın taleplerini kabul etmesi mevzusunda ısrar etti.
SAVAŞI DURDURMALIYIZ
Minsk’teki Bağımsızlık Sarayı’nda konuşan Lukaşenko “Ukrayna’daki bu karışıklığı, operasyonu ve savaşı sona erdirmeli ve bir anlaşmaya varmalıyız” dedi ve ekledi;
“Birazcık duralım hemen sonra yaşamaya iyi mi devam edeceğimizi anlayacağız”
NÜKLEER SAVAŞ UYARISI
Ukrayna savaşının 148. gününde konuşan Belarus lideri, Batı’yı Rusya ile çatışmaya girmek ve Ukrayna’yı kışkırtmakla suçladı ve “Savaşı kışkırttınız ve devam ettiriyorsunuz. Daha ileri gitmeye gerek yok. Daha ötede nükleer harp yatıyor. Oraya gitmeye gerek yok” ifadelerini kullandı. Lukaşenko, Batılı ülkeler Putin’e istediği ‘güvenlik garantilerini’ vermiş olması durumunda savaşı engelleyebileceğini iddia ederek “NATO üyeleri ve Amerikalıların muharebeye ihtiyacı vardı.” dedi.

HER ŞEY UKRAYNA’YA BAĞLI
Ortalama otuz senedir Belarus’u yöneten 67 yaşındaki önder, Kiev’in Moskova ile tekrardan müzakereleri başlatmaları ve taleplerini kabul etmeleri halinde savaşı sona erdirebilecekleri mevzusunda ısrarlı konuştu ve “Her şey Ukrayna’ya bağlı. Kiev yönetimi görüşme masasına oturmalı ve Rusya’yı asla tehdit etmeyeceği mevzusunda taahhüt vermeli” dedi.
UKRAYNA KAYBETTİĞİ TOPRAKLARI KABUL ETMELİ
Rusya ile Ukrayna içinde süregelen görüşmeler İstanbul’da büyük bir ivme kazansa da Nisan ayı ortasında durma noktasına geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov mevzuya ilişkin yapmış olduğu son açıklamada Ukrayna ile sulh görüşmelerinin “anlam ifade etmeyen” bulunduğunu söylemiş oldu ve askeri birliklerinin artık “bir tek” doğuya odaklanmadığını duyurdu.
Özgürlük’te yer edinen habere gore Lukaşenko, Ukrayna’nın Rusya’nın işgal etmiş olduğu toprakların kaybını kabul etmesi icap ettiğini söylemiş oldu.
SAVAŞA ŞİMDİYE KADAR KATILMADI
Beyaz Rusya, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi için bir zemin oluşturdu, sadece şimdiye kadar çatışmaya taraf olmaktan kaçındı. Analistler, Belarusluların çoğunun Ukrayna’ya asker gönderilmesinden yana olmadığını belirtiyor.
Lukaşenko savaşın ilk günlerinde yapmış olduğu bir açıklamada Putin’e olan desteğini açık bir halde duyurmuş ve “Müttefikimiz Rusya direkt saldırıya uğrarsa Belarus da buna katılır” demişti.

RUSYA-BELARUS ORTAKLIĞININ GEÇMİŞİ
Rusya 2014’te Ukrayna’yı ilk işgal ettiğinde, Lukaşenko dikkat çekici bir halde yansız kalmıştı. Peşinden 2019 senesinde Volodymyr Zelenski Cumhurbaşkanı olarak seçildiğinde Lukaşenko yeniden dost elini uzatmış ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek istediğini iddia etmişti. Sadece iki ülkenin dostluk bağları Ağustos 2020’de Belarus’ta patlak veren büyük protestolara kadar sürdü.
Belarus’ta tartışmalı seçimler sonrası binlerce şahıs sokaklara dökülürken Lukaşenko’nun beklediği destek Kremlin’den geldi. Rusya’nın desteğiyle gösterileri bastıran Lukaşenko o günden beri Putin’in yanında içeriyor.
Tahıl koridoru anlaşması bugün imzalanıyor
 

Son Dakika Haberler