Native ve Hybrid Mobil Uygulamaları Nedir?

Günümüzde bir çok girişimci, mobil uygulama mevzusundaki yaratıcı fikirlerinin teknolojik altyapısını oluşturarak onları pazarlama yolunda aşama kaydediyor. Mobil uygulamalar, temel olarak native ve hybrid olarak ikiye ayrılıyor. Native ve hybrid mobil uygulamalar içinde bazı temel farklar bulunuyor. Uygulamayı kodlamaya başlamadan ilkin, geliştiricilerin tasarlayacakları mobil uygulamanın amacına ve kullanım maksadına uygun bir tercih yapmaları ve buna nazaran karar vermeleri gerekiyor. Ben bu yazımda native mobil uygulama konusunu geniş bir halde ele almaya ve değerlendirmeye çalıştım. Bu değerlendirmenin birçok kişiye destek olacağını düşünüyorum.
Native Mobil Uygulama Nedir?
Native mobil uygulama, yalnızca bir işletim sistemi tarafınca kullanılabilen uygulama anlamına geliyor. Bazı kaynaklarda “mahalli uygulama” olarak da geçebilen bu uygulama türü; belirli bir cihaza ya da yazılıma özgü olarak tasarlandığı için, o cihaza ilişkin yazılımsal ve donanımsal tüm kaynaklarla entegre bir halde çalışabiliyor.
Native mobil uygulamaları, daha dinamik ve süratli çalışan uygulamalar olarak da tanımlamak mümkün. Örnek vermem gerekirse; toplumsal medya uygulamaları, haber uygulamaları şeklinde sık sık kullandığımız çeşitli aplikasyonların çoğunluğunun native mobil uygulama örneği bulunduğunu söyleyebilirim.
Native Mobil Uygulamaların Avantajları
Native mobil uygulamalar, öteki mobil uygulamalara nazaran daha güvenilir olduğundan daha oldukca tercih ediliyorlar. Bu güvenirliği ise Play Store ve App Store şeklinde doğrulanmış uygulama mağazaları sağlıyorlar. Aygıt içindeki verileri uzaktan depolayabilen bu uygulamalar, HTML ya da Javascript şeklinde yazılım dillerini kullanıyorlar. Yüksek hız performansı ve son aşama varlıklı bir kullanıcı deneyimi sunması ile firmaların marka değerine mühim seviyede katkıda bulunuyorlar. E-ticaret sektöründe, internet sayfasına kıyasla native mobil uygulamalarda kullananların daha çok ürün incelemiş olduğu biliniyor.
Native Mobil Uygulamasının Dezavantajları
Bu uygulamalarda her platforma hususi yeni bir kod yazılması gerekiyor ve değişik işletim sistemlerine ilişkin uygulamalar bir diğerinde çalışmıyor. Uygulama geliştiriciler açısından bakıldığında, yeni işletim sistemlerine adapte olmak oldukça zor ve bu aşamada native mobil uygulamaların en büyük eksiği maliyetinin yüksek olması ve geliştirme sürecinin uzun sürmesi.
Niçin Native Mobil Uygulama Tercih Edilmeli?
Geniş bir kesime hitap etmek gerekiyorsa, uygulamanın cihazın özellikleriyle beslenmesi gerekiyorsa, performans endişesi var ise native uygulamaların tercih edilmesi gerekir. Aksi takdirde oldukca fazla kullanıcısı olan popüler uygulamalarda meydana gelebilecek birkaç saatlik teknik aksaklık bile milyon dolarlık zararlara sebep olabilir.
Native ile Hybrid Mobil Uygulama Arasındaki Farklar
Native mobil uygulamalar ile hybrid mobil uygulamalar arasındaki farklar hala tartışılan mevzular içinde. Sadece net olarak malum bir şey var; native mobil uygulamaların hybrid mobil uygulamalara nazaran maliyetleri daha yüksek. Hybrid mobil uygulamalar için yalnız bir kez kod yazılması kafi olurken ve bu kod tüm platformlarda kullanılabilirken, native mobil uygulamalarda her platform için ayrı kodların yazılması gerekiyor. Buna karşın native mobil uygulamalar, hybrid mobil uygulamalara nazaran daha oldukca tercih ediliyor.
Not: Mümkün mertebe her köşe yazımda “Hap data” vermeyi yeğliyorum.
Sağlıkla ve Sevgiyle kalınca,
3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Son Dakika Haberler