Siyasilerden ‘tahıl koridoru’ paylaşımları: Yalnız Türkiye’nin başarabileceği bir işti

Karadeniz’den dünya pazarlarına tahıl ve öteki besin ürünlerinin güvenli taşınmasına ilişkin zamanı antak kalma İstanbul’da imzalandı. Türkiye’nin oynadığı rol dünyada takdirle karşılanırken siyasal adlardan mesajlar geldi.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Hayırlı olsun. Zamanı bir adım. Yalnız Türkiye’nin başarabileceği bir işti.
“TÜRK DİPLOMASİSİN TARİHİ BAŞARISI”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca: Türk diplomasisin zamanı başarısı. Biz çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu kafi değil. Her insanın yapıcı katkı sunması gerekir. Bu sebeple tek sorun tahıl sevkiyatı değil. Orada insanoğlu ölüyor evler yıkılıyor. Bunun önüne geçmek gerek. Biz bu denge politikamızı tutarlı bir halde devam ettireceğiz. Bu ortalama 5 aydır devam eden harpte en ciddi sulh görüşmeleri Türkiye üstünden oldu. Ümit ederim bu tabloyu öteki ülkeler görür ve sürece dahil olur. Türkiye’nin ne kadar mühim olduğu açık bir halde ortaya çıkıyor. “GÜÇLÜ BÜYÜK TÜRKİYE’NİN RESMİ”
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Türkiye’nin ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna içinde atılan zamanı imzalar küresel ölçekte kuvvetli büyük Türkiye’nin resmidir.
“UMUT İSTANBUL’DAN DOĞUYOR!”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ümit İstanbul’dan doğuyor! Ukrayna’dan tahıl ihracatını mümkün kılacak ve küresel besin krizinin çözümüne katkı sağlayacak anlaşmayı imzaladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bu çabalarımızın kalıcı barışın sağlanmasında bir dönüm noktası olmasını diliyoruz.
 

Son Dakika Haberler