Tavuk eti tüketirken dikkat – Sıhhat Haberleri

23.07.2022 22:03 Haber Deposu: İHA Yetersiz ve dengesiz bir beslenen kişide aşırı kiloluluk, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet şeklinde daha bir oldukça kronik hastalığın gelişmesine zemin hazırladığını özetleyen Diyetisyen Sezen Çetinkaya, “Bilhassa çocuk ve gebeler şeklinde risk gurubundaki bireylerin günlük kafi oranda protein, sebze meyve, kurubaklagil, tam tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri ve beyaz et tüketmeleri gereklidir. Sıhhatli beslenmede mühim yeri olan tavuk eti ise tüketilmesi ihtiyaç duyulan başlıca protein deposudur. Öteki hayvansal etlere kıyasla daha azca yağlıdır ve bu sebeple düşük kalori sağlar, iyi kalite protein deposudur ve daha azca yağ ve doymuş yağ ihtiva eder. Sindirimi öteki etlere kıyasla daha kolaydır ( %91- 100 ) . Bu yüzden biyolojik kıymeti yüksek bir proteindir ve elzem amino asitleri ihtiva eder. Bu yüzden ülser, gastrit, spatik kolon şeklinde sindirim sistemi hastalıklarında önerilmektedir” diye konuştu.
Tavuk etinin vitamin B2 (riboflavin), niasin, vitamin B6 ve vitamin B12 bakımından da varlıklı besinler içinde sayıldığına dikkat çeken Diyetisyen Sezen Çetinkaya, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Kalp damar hastalıkları, Tip 2 diyabet ve sodyum kısıtlı rejimlerde kolaylıkla kullanılabilir. Tavuk eti kolesterol açısından düşük sadece doymamış yağ asitleri açısından varlıklı olduğundan diyetyapanların vazgeçilmezidir. Derisiz olarak yenilen 100 gram tavuk yalnız 124 kalori ihtiva eder. Sadece derisi ile beraber tüketildiğinde 170 kaloriye kadar çıkabilir. Izgara, fırın yada haşlama olarak tüketilmesi önerilir. Devletimizde ne yazık ki tavuk eti tüketimini etkileyen faktörler bulunmaktadır. besin güvenliğine ilişkin kıstaslar tüketici tercihlerini etkilemektedir. Çocuk beslenmesinde beyaz eti tüketimi Sıhhatli beslenme açısından beyz et; hem kaliteli rotein, hem düşük ağ, hem de vitamin-mineral içriği sebebiyle en iyi kaynaklardandır. Tavuk, balık, hindi eti bu gurupta yer alır. Tavuk etinin protein içinde ne olduğu öteki etlere oranla oldukça daha yüksektir. Deniz ürünleri ve özellikler balıklar Omega 3 bakımından daha zengindir ve bilhassa gelişim çağındaki çocuklarda tüketimi arttırılmalıdır. Piliç eti, B2, B6, B12 şeklinde vitaminler ve amino asitler açısından varlıklı olmasının yanısıra, evlatların gereksinim duyduğu demir, çinko ve fosforu da içermektedir. Çocuk beslenmesinde mühim bir yeri olan proteinler, çocuğun fizyolojik ve zihinsel gelişiminide etkilemektedir. Devletimizde çoğunlukla görülen bodurluk kronik bir beslenme yetersizliğidir. Büyükmekte olan dokuların kaliteli protein gereksinimi anne sütünden sonrasında büyük bir kısmı hayvansal kaynaklardan sağlanmalıdır. Kafi ve dengeli bir halde alınan proteinler ile bu probleminin önüne geçilebilinir. Çocuklarda günde averaj 60-90 gr beyaz et tüketimi önerilmektedir.
Sıhhatli bir fert ne kadar çoğunlukla tavuk eti tüketmelidir?
Aşırı kiloluluk, diyabet ve kanser şeklinde çeşitli hastalıklardan korunabilmek için gıda çeşitliliğinin sağlanması gereklidir. Et grubu besinlerin içinde de; kırmızı etin yanı sıra çeşitlilik için beyaz etler, kısaca kanatlı hayvanların etleri ile su ürünlerinin ve yumurtanın da rejime dahil edilmesi gerekir. Sıklık olarak ise; balıkların haftada 2-3 kez, tavuk ve kırmızı etlerin ise haftada 2’şer kez tüketilmesinde yarar vardır.”

Son Dakika Haberler