Yulafın yararları ve zararları nedir?

20.07.2022 23:22 Son Güncelleme: 20.07.2022 23:25 Vücuda pek fazlaca faydası bulunan bir tahıl çeşidi olan yulaf, gluten içermez. Bilhassa de bu yönüyle sağlığa mühim katkı sunan bir tahıl olma özelliği taşır. Çoğunlukla kahvaltı şeklinde tüketilen yulaf’ın haiz olduğu gıda kıymeti oldukça yüksek ve sıhhatli bir yiyecek olma özelliği taşır. Yulaf; kurabiye, bisküvi, ekmek, kahvaltı gevrekleri, granola barları, probiyotik içeren içecekler, bebek maması şeklinde pek fazlaca gıda ürününde kullanılır. Sıhhat adına pek fazlaca faydası olduğu malum fazlaca kıymetli gıda maddeleri içinde yer alır.
Yulafın Vücuda Sağlamış olduğu Faydalar; Bağışıklığı sağlamlaştırır, Kalbin sağlığının korunmasına yarar sağlar, Kandaki kolesterol seviyesini düzenler, Sindirim sistemiyle beraber kan şekeri seviyesini normale düzeylere dönüştürür, Cilt sağlığının korunmasında mühim yararları vardır, Rejim yapanların kilo vermesini kolaylaştıran bir gıda türüdür, Kolon kanseri riskini en aza indirger, Yulafın vücuda zararları; Yulaf tüketimi, sıhhatli durumdaki bireylerde pek de zararı dokunan olan nitelikteki negatif etkiyi pek yaratmaz.
Sadece yulaf tüketimi bazı insanlarda şişkinliğe ve gaza niçin olabilmektedir. Bunun haricinde avenin duyarlılığı söz mevzusu olan kişilerin yulaf tüketiminden kaçınmasının gerekliliği söz mevzusudur. Bunun en mühim sebebi ise bu kişilerde yulaf tüketiminin, sindirim sistemi sıhhat problemlerine niçin açması olmaktadır. Yulaf tüketiminin zararları ile ilgili olarak fazlaca net bir şey söylenmesi mümkün olmamaktadır. Bunun bununla beraber bir bireyde herhangi bir sindirim sistemi problemi kendisini gösteriyor ise bu durumda doktora danışılmasında büyük bir yarar olacaktır.
Yulaf ne işe yarar?
En dört gözle beklenen soruların başlangıcında asla şüphesiz yulaf ne işe yarar sorusu gelir. Bu probleminin pek fazlaca cevabı vardır. Sadece insanların ilgisini en fazla çeken mevzu yulafın zayıflamaya destek olan yönüdür. Bu bakımdan yulaf ne işe yarar sorusuna verilebilecek en kısa ve yararlı cevaplardan biri; tertipli olarak yulaf tüketiminin, metabolizmanın hızlanmasına tesir sağlamış olduğu ve bu sayede zayıflamaya destek olmasıdır. Bilhassa de kahvaltı esnasında tertipli olarak yulaf tüketimi, gün içinde fazla kalori alımının önlenmesinde mühim bir önleyici rol üstlenecektir. Yulafın muhteviyatında bulunan yavaş karbonhidratlar bununla beraber damak tadını düzenler, anksiyeteyi azaltarak kan şekerini dengeler.
Yulafın içeriğindeki gıda kıymeti yardımıyla metabolizma mühim seviyede hızlanır. Bu durum vücutta yağ ve zararı dokunan madde tutumu seviyelerini mühim seviyede azaltır. Tüm bunların yanı sıra aşırı yiyecek yeme isteğini de bu sayede durdurmuş olur.
Yulaf iyi mi tüketilmeli?
Yulaf işlenme biçimleri birbirinden değişik olmaktadır. Bu kapsamda yulaf piyasada fazlaca çeşitli formlarda bulunabilmektedir. Birbirinden değişik olan bu formlardaki gıda içerikleri nispeten birbirine benzer özellikte olsa da bunların kan şekeri üstündeki tesirleri aynı olmamaktadır. Kabuğu çıkarılmış olan veya kesilmiş formlarda olan ve minimum işlenmiş durumdaki yulafın sindirimi daha uzun sürer. Bundan dolayı fazlaca işlenmiş durumdaki yulafa gore glisemik indeksi daha düşük seviyelerdedir.
Yulafın tüketilebilecek çeşitli formları bulunuyor. Bunlar; Kesilmiş yulaf (İrlanda yulafı) formu: Kabuğu çıkarılmış tane şeklindeki yulafın çelik bıçak kullanılarak iki veya üç bölüme kesilmesiyle elde edilir. Kabuğu çıkarılmış yulaf taneleri: Yulafın dış kabuğunun çıkarılması sonucunda elde edilmiş tane şeklindeki halidir. Kalınca bir pirinç tanesine benzerlik gösterir. Yulaf kepeği: Sindirimi oldukça zor, kalorisi son aşama düşük ve pişirmesi basittir. Yulaf ezmesi: Kabuğu çıkarılmış haldeki yulafların buharda pişirilerek ezilmesiyle yassı hale getirilmesinin peşinden raf ömrünü uzatmak için kurutulmasıyla elde edilir. Satın alırken ilave şeker olup olmadığının kon trolü yararlı olacaktır. İskoç yulafı: Kesilmiş durumdaki yulafların daha ince öğütülmüş formudur. Pişirildiği takdirde lapaya benzeyen bir kıvam alır. Yulaf unu: Kabuğu çıkarılmış olan yulaf tanelerinin öğütülmüş formudur. Kesilmiş olan yulaftan veya İskoç yulaftan da elde edilmektedir.

Son Dakika Haberler